הודעה

בחירת קבלן/יזם לביצוע פרויקט תמ"א 38 – זהירות "חאפרים"

אין זה סוד כי, לאחרונה, החלו גורמים רבים לרוץ אחרי דיירים ולהחתימם על חוזי התקשרות מול קבלנים עלומי שם וחסרי ניסיון. הרשת כולה שוצפת וגועשת במעשיות בהן "חאפרים" החתימו דיירים תמימים על הסכמי התקשרות מול קבלנים אשר נעלמו כאילו בעלה אותם האדמה. יוער כי, אותם "חאפרים" לרוב עוסקים באיתור קבלן/יזם וזאת על מנת למכור לו את אותן חתימות בעבור כמה עשרות אלפי שקלים. ברוב המקרים הדיירים כלל אינם מודעים להתרחשות העסקה ואין ברשותם אמצעים משפטיים להתנגד לה. 

 

למותר לציין כי, הסכנה בהתקשרות עם גורמים חסרי ניסיון, טומנת בחובה סכנות לא מבוטלות עבור ציבור הדיירים. להלן אציג רשימה קצרה אודות הבדיקות שניתן לבצע על מנת לצמצם את היקף התופעה ולמנוע נפילה במלכודת. 

בדיקות ראשוניות:

האם הקבלן אשר מעוניין לבצע את פרויקט תמ"א 38 אצלכם הוא אדם פרטי, או חברה ? אם זו חברה, האם היא חברה פרטית או חברה ציבורית? יש לבקש מספר ח.פ ולבדוק האם החברה קיימת ברשם החברות (מדובר בבדיקה פשוטה אשר ניתן לבצעה באתר רשם החברות). 

במידה ומדובר בחברה פרטית. מיהם בעלי המניות בה. האם יש החלטת חברה המאשרת את ביצוע פרויקט תמ"א 38 עמכם. במידה והחברה היא חברה ציבורית, מיהם בעלי המניות העיקריים בה. מה מרכז העסקים של החברה, ומי מטעם החברה יהיה איש הקשר שלכם.

מהו יכולתו הכלכלית של היזם לביצוע פרויקט תמ"א 38 ?

בניגוד לרושם הנוצר, אין כל הבדל מבחינת יכולת כלכלית בין אדם פרטי/יזם לבין חברה. אמנם המושג "חברה" יוצר רושם על מספר אנשים, אמנם אין בכך להשפיע כהוא זה על יכולתה הכלכלית. לפיכך אם זה אדם פרטי או חברה יש לבחון היטב מהו יכולתם הכלכלית לבצע את פרוייקט תמ"א 38 אצלכם. 

יש לא מעט מקרים בהם היזם הפונה אל הדיירים, הקים זה לא מכבר חברה חדשה ולכן סביר להניח כי יתקל בקשיים בגיוס הון או בדיקת אפשרות ללווי בנקאי לפרויקט, לכן חשוב מאוד לבדוק זאת מראש.

מהו יכולתו של הכלכלית של הקבלן והאם הוא רשום בפנקס הקבלנים ?

עצם הצהרתו של אדם על היותו קבלן אינה בהכרח הופכת אותו לכזה, לכן יש צורך לבדוק האם מדובר בקבלן הרשום בפנקס הקבלנים של איגוד הקבלנים בישראל. (בדיקה זו ניתנת לביצוע באופן פשוט באתר איגוד הקבלנים). 

לבדוק מי הגורם אשר עתיד לבצע את העבודה (הקבלן או היזם) ? 

בדקו היטב את הצעתו של היזם, האם הוא מצהיר כי הוא יבצע את הפרויקט, או שקבלן אחר יבצע את פרויקט תמ"א 38 והוא יהיה היזם. במידה וחברה אחרת תבצע את הבנייה, יש לבדוק האם החברה ביצעה אי פעם פרוייקט של חיזוק מבנה ומה הניסיון שלה בבניין ובבניית פרויקטים על פי תמ"א 38. היות ותחום התמ"א 38 הינו חדש יחסית כמות הקבלנים/יזמים אשר סיימו פרויקטים מן הסוג הנ"ל הינו קטנה ביותר, לכן עדיף ואף מומלץ לבחור קבלן עם ניסיון מוכח בתחום. כמו כן, ניתן אף לגשת למבנים אשר הבנייה בהם הסתיימה ולתשאל את הדיירים באשר לשביעות רצונם מן הפרויקט. 

לבדוק את היכולת הכלכלית של היזם/קבלן 

כניסה לפרויקט מסוג תמ"א 38 מצריכה לא מעט משאבים מטעמו של הקבלן/יזם ולכן ראשית כל ובטרם חתימה על הסכמי התקשרות, עליכם תחילה להיוועץ עם עורך דין אשר יבקש מטעמכם נתונים אודות יכולותיו הפיננסיות של הגורם המבצע של הפרויקט. נתונים אילו כוללים דוחות כלכליים של שלושת השנים האחרונות לרבות הסכמי לווי פיננסיים עם בנקים אשר מלווים אותו בפרויקט. 

לבדוק מהם פוליסות הביטוח של הקבלן/יזם המבצע 

כאמור, פרויקט תמ"א 38 אורך בממוצע בין 18-24 חודשים, בתקופת הבנייה מטבע הדברים יכולים להתרחש לא מעט "תקלות" אשר עלולות להותיר את הדיירים בחסרון כיס משמעותי (החל מפריצה ונזק אשר נגרם על ידי פועלים מטעם הקבלן וכלי ברכוש משותף אשר ניזוק בשוגג כתוצאה מפעולות הבנייה). על מנת להיפרע מן הנזק בעת היווצרותו, יש צורך לבדוק אילו פוליסות ביטוח קיימות לגורם המבצע ואיזה סוג נזק הן מכסות. מדובר בבדיקות אשר רצוי שיערכו על ידי עורך דין מוסמך המתמחה בתחום הביטוח. 

בדקו את העבר המשפטי של הקבלן/יזם 

חתימה על הסכם התקשרות לעיתים מהווה "חתונה קתולית" של הדיירים מול הקבלן. לכן בטרם חתימה על הסכם מחייב יש צורך לבדוק את עברו המשפטי של הקבלן/יזם. מדובר בבדיקה אשר נערכת על ידי עורך הדין של הדיירים, בדיקה זו יכולה להעיד על אופיו והתנהלותו של הקבלן המבצע ביחס לפרויקטים אשר הוא ביצע בעבר. 

לסיכום

אין מדובר ברשימה ממצה של כל הבדיקות הנדרשות. כמו כן, מיותר לציין כי, אין פוליסות ביטוח "אמיתיות" בפרויקטים מן הסוג הנ"ל. אולם חייב ואף מומלץ להיוועץ עם כל הגורמים המוסמכים בטרם חתימה על הסכם מחייב והכוך בבחינת "סוף מעשה במחשבה תחילה".