הודעה

תמ"א 38

תמ"א 38 – על הדילמות והמכשולים בדרך להתחדשות עירונית

החכם באדם סוקרטס  פעם אמר: "כשטיפש זורק אבן לאגם אלף חכמים לא יוכלו להוציא אותה". 

כל מי שעמד אי פעם בפני מימוש תמ"א 38 שמע את הביטוי "זה עסק לא פשוט", כנראה יותר מפעם אחת. יש לכך שתי סיבות. הראשונה - נטייתם של אנשים להאריך בתיאור הקשיים והמכשולים שעמדו בדרכם, ובכך ליצור מעין "דרמה" קטנה שהם גיבוריה. השנייה היא, ש(מה לעשות) לעיתים באמת ישנם כמה קשיים בדרך. אולם האמת היא שאין שקר גדול מזה ! פרויקט תמ"א 38 הוא אכן אפשרי ובהתנהלות נכונה מדובר באחד הפרויקטים החשובים ביותר שדייר חב לעצמו. 

המשך קריאה: תמ"א 38 – על הדילמות והמכשולים בדרך להתחדשות עירונית

מהו אחוז ההסכמה הנדרש לביצוע תמ"א 38

דייר ואחד מלקוחותיי פעם אמר לי: "אם תמ"א 38 היה מתקיים בגרמניה, היה לנו כאן אלפי יחידות דיור קיימות, במילים אחרות, שיש 2 יהודים, תמיד יהיו 3 דעות". לשאלתו השבתי: "אכן נאמר כי אנחנו עם קשה עורף אולם בעל תעוזה, אומץ בלתי נלאה וחדשנות אין קץ". 

המשך קריאה: מהו אחוז ההסכמה הנדרש לביצוע תמ"א 38

ייצוג דיירים בפרויקט תמ"א 38

כידוע, לאחרונה ממשלת ישראל והרשויות המקומיות החלו לקדם את תוכנית המתאם הארצית שעיקרה חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה והתאמתם לתקנים מתקדמים, בתמורה למתן זכויות בנייה ליזם. כאמור, העסקה בין היזם/קבלן לדיירים היא די פשוטה בעיקרה. הקבלן מתחייב להעניק לדיירים תוספות בנייה כגון: מעלית, הרחבת לובי, חיזוק מבנה קומה מפולשת, מערכות ביוב וחשמל, חיפוי, הוספת ממ"ד ותוספת מרפסת. בתמורה הדיירים מוסרים לקבלן את הזכויות שלהם בשטח המשותף כגון: מקלט, מחסן, השטח מעל קומת הגג, השטח החוסה תחת קומת העמודים, הגינה המשותפת ועוד'. 

המשך קריאה: ייצוג דיירים בפרויקט תמ"א 38

היטל השבחה ומס שבח בתמ"א 38

נשיא ארה"ב בנג'מין פרנקלין (האב) אמר פעם: "בעולם הזה לא קיים שום דבר ודאי, מלבד מוות ומיסים".

על הטענה הזאת קשה לחלוק, אולם בכל הנוגע לחבות במס בפרויקטים מסוג תמ"א 38, הרי שפרנקלין בכל זאת טעה ! 

המשך קריאה: היטל השבחה ומס שבח בתמ"א 38

בחירת קבלן/יזם לביצוע פרויקט תמ"א 38 – זהירות "חאפרים"

אין זה סוד כי, לאחרונה, החלו גורמים רבים לרוץ אחרי דיירים ולהחתימם על חוזי התקשרות מול קבלנים עלומי שם וחסרי ניסיון. הרשת כולה שוצפת וגועשת במעשיות בהן "חאפרים" החתימו דיירים תמימים על הסכמי התקשרות מול קבלנים אשר נעלמו כאילו בעלה אותם האדמה. יוער כי, אותם "חאפרים" לרוב עוסקים באיתור קבלן/יזם וזאת על מנת למכור לו את אותן חתימות בעבור כמה עשרות אלפי שקלים. ברוב המקרים הדיירים כלל אינם מודעים להתרחשות העסקה ואין ברשותם אמצעים משפטיים להתנגד לה. 

המשך קריאה: בחירת קבלן/יזם לביצוע פרויקט תמ"א 38 – זהירות "חאפרים"